Резултати, резултати, Стефанос Циципас срещу Андрей Рубльов, няколко инструмента, пресконференция, реакция, Новак Джокович

Андрей Рубльов си осигури място във финалната четворка на финалите на ATP в Торино, след като изоставаше сет, за да победи Стефанос Циципас с 3-6, 6-3, 6-2.

Победата на Рубльов го накара да изпревари Циципас в червената група и да завърши втори след Новак Джокович.

След като груповата фаза приключи, Джокович се изправя срещу американеца Тейлър Фриц, докато победителят в зелената група норвежецът Каспер Рууд очаква Рубльов в съботния полуфинал.

Гледайте тенис на живо с beIN SPORTS на Kayo. Преглед на живо на турнирите от ATP + WTA Tour, включително всеки финален мач. Нов за Kayo? Започнете своя безплатен пробен период сега >

Рафа завършва сезона с победа в ATP | 01:48 часа

Изправен пред сблъсък, при който победителят взема всичко, с последния полуфиналист на линията, Циципас изглеждаше готов да спечели третия си директен двубой с Рубльов за сезона със солиден първи сет.

Но световният номер седем Рубльов не показа напрежение в големите моменти след това и победи гърка с качеството на своите удари, за да получи първата си полуфинална среща в турнира на ATP.

Не се отказах. „Продължих да се боря и да играя“, каза Рубльов.

Дадох всичко от себе си, за да обърна мача и съм щастлив, че съм на полуфинал.

Циципас обаче попадна под лупа заради коментарите си след мача, в които изглеждаше, че прикрива таланта на Рубльов.

“Жалко е. Чувствам се най-добрият играч”, каза той пред репортери.

„Чувствах, че мога да направя повече с топката днес. Чувствах, че мога да бъда по-креативен. Не е нужно да го казвам. Мисля, че е доста очевидно.

“Но, да, той надделя с малкото инструменти, които имаше. Той успя наистина да ги използва и да спечели днес.”

Попитан за тези коментари на пресконференцията си след мача, Рубльов не беше много изненадан, тъй като се съгласи, че Циципас е “по-добрият играч”.

„Искам да кажа, че не знам дали имам няколко инструмента или не“, каза той.

„Ако стреляме, мисля, че неговият бекхенд е по-добър от моя. Неговият форхенд не е по-добър от моя. Скоростта му на сервис не е по-добра от моята. Той е по-бърз.“

„Очевидно той е по-добър играч, защото е от по-висок ранг и има по-добри резултати. Очевидно е. Няма съмнение.“

По-рано Джокович се утвърди като фаворит, когато остана непобеден, което доведе до победа с 6-3, 6-7 (5/7) 7-6 (7/2) над Даниил Медведев.

Джокович, 21-кратен победител в турнири от Големия шлем, успя да потвърди мястото си на полуфиналите с победи над Рубльов и Циципас.

Медведев, напротив, вече беше елиминиран, след като загуби и двата си мача на твърда почва в Торино.

След като трябваше да разрови умствените и физическите си резерви, Джокович каза: „Даниел и аз имахме няколко битки в миналото и знаех, че влизайки в мача, това ще бъде последният му мач за сезона и той няма да го иска да завърши със загуба.” Докато двамата играчи си разменяха удари като тежка категория на ринга, Джокович взе първия сет само за Медведев, за да принуди победителя да завърши втория сет на четвъртия сетпойнт.

Джокович получи виза за влизане в Австралия | 00:59 часа

Джокович се възстанови от фрактура, за да спечели 40-ата си победа в турнето за сезона след три часа и пет минути.

“Той играеше много бързо. Не се чувствах добре физически в третия сет и се борих много. Това е битка и това е битка”, каза той.

“Но мисля, че най-голямата битка, както казах преди, винаги е вътрешната битка. Ако можете да се окажете в това оптимално състояние на ума и тялото толкова често, колкото можете, чувствам, че можете да извлечете най-доброто и да пожънете най-добрите резултати за себе си във всеки момент, всяка точка, всеки мач“, обясни той.

35-годишният състезател се стреми към рекордните шест победи на Роджър Федерер на турнира, който се провежда в Торино за втори път.

Бившият номер едно в света спечели 16 от последните си 17 мача, след като триумфира в Тел Авив и Астана миналия месец.

Освен трите му победи на корта тази седмица, новината, че си е осигурил виза за участие в Australian Open през януари, само го укрепи.

Той беше изгонен от страната в навечерието на Големия шлем в Мелбърн по-рано тази година, след като отказа ваксинация срещу Covid-19.