Уолабис срещу Ирландия, Пролетна обиколка, резултат, резултат, актуализации за контузии, Таниела Тупоу, реакция, отчет от мача

Бънди Аки вкара опит при завръщането си след прекъсване, за да помогне на Ирландия да победи Австралия с 13-10 и да си осигури рекордно равен 12-и успех в домашния тест на Lansdowne Road въпреки загубата на капитана Джони Секстън.

Късна дузпа от Рос Бърн раздели двата отбора в драматична кулминация на игра, изпълнена с грешки.

Беше труден мач за Wallabies, които загубиха Taniela Tupou заради, изглежда, сериозна контузия на коляното, и бяха нокаутирани в 54-ата минута.

Таниела Топо се изкълчи с контузия. (Снимка: Paul Faith/AFP)Източник: Agence France-Presse

Хънтър Беззами също напусна терена с контузия на коляното, докато Андрю Келауей беше извън терена с контузия на крака, както и Роб Валентини, а Дейв Бореки получи сътресение.

Ирландците ще влязат на Световното първенство като първи в света и са първият отбор след Англия през 2002 г., който победи All Blacks, Springboks и Doors в една календарна година.

Англия спечели Световната купа през 2003 г., но въз основа на това представяне ирландците ще трябва значително да подобрят играта си дори за да стигнат до полуфиналите за първи път.

За Австралия това беше трето поредно поражение с косъм в есенните серии на нациите – след загуба с точка от Франция и след това при историческо поражение от Италия. Това беше първият път, в който Ирландия побеждава Австралия три пъти поред от 1968 г.

Секстън беше изключен малко преди двата отбора да бъдат елиминирани, след като нарани мускула на прасеца си по време на загрявката.

Джак Кроули, заместник на половината полета на Секстън, реализира дузпата си, за да даде преднина на домакините след нервно отваряне.

Австралийският ветеран Бърнард Фоли пропусна страхотна възможност да изравни мача в 21-ата минута, но дузпата му мина встрани от гредата – обобщавайки доста лоша начална четвърт.

Австралийците изглеждаха по-опасните от двете страни, след като грабнаха крилото Марк Нваканитаваси и грабнаха особено вниманието.

Wallabies се завръщат към ветеранските половинки | 01:12 ч

Джордан Патая също направи дефанзивен шпагат, но беше свален на земята и в процеса загуби обувката – храбро опитвайки се да продължи, докато Wallabies запази контрола, но той се подхлъзваше и плъзгаше навсякъде.

Превъзходната защита на ирландците обаче държеше австралийците на разстояние и накрая след 26 ръна на игра Кейлан принуди Дорис да изчисти топката.

След това обаче ирландците изпуснаха австралийците от куката, като отсъдиха дузпа за гостите 22 – съдията Бен О’Кийф каза на двамата капитани, че всяко следващо влизане около врата ще доведе до жълт картон.

Предупреждението на О’Кийф не беше чуто, тъй като Фолау Файнга’а блъсна Джош ван дер Флиер във врата и му беше показан жълт картон, без да се церемони много четири минути след почивката.

Играчите на Ирландия празнуват, когато Бънди Аки (невидим) отбелязва опит. (Снимка: Paul Faith/AFP)Източник: Agence France-Presse

Ирландците не успяха да увеличат преднината си, преди Ник Уайт да започне да се свързва, за да отбележи края на първото полувреме.

Австралийската половина получи шлеп от ирландската опора Андрю Портър, което доведе до конфронтация, но като първото полувреме всичко беше доста кротко.

Второто полувреме отне известно време, преди да загрее, а Фоли изравни резултата 15 минути по-късно с превъзходен удар от дузпа.

Ирландците най-накрая събраха остра атака – насочена от Дорис – и Аки я затвори.

Кроули обърна 10-3 с малко повече от 12 минути до края. Гостите обаче отговориха, когато Петая премина сам въпреки намесата и докосна земята – Фоли реализира за 10-10 след 10 оставащи минути.

Въпреки това, ирландците си върнаха преднината, когато Рос Бърн, който си партнираше с Кроули, запази нервите си и вкара дузпа за по-малко от четири минути игра.

Изглежда имаше късно развитие, тъй като австралийците навлязоха дълбоко в ирландската територия, но те капитулираха два пъти и изпитаха известно облекчение, когато ирландците поздравиха последния съдийски сигнал.