ATP финали: Рафаел Надал елиминиран!

Големият 22-кратен действащ шампион Рафаел Надал не успя да премине през четвъртфиналната фаза на ATP Finals за пети път от 11 пътувания до първокласно ATP събитие! Надал загуби и двата си мача в Торино тази седмица, губейки от Тейлър Фриц и Феликс Оже-Алиасиме в два сета и се приближи до ръба на елиминацията.

Каспър Ръд се погрижи за това, след като взе първия сет срещу Фриц, изпрати Надал у дома и повиши Карлос Алкараз като безкрая на годината. 1! Надал дойде в Торино с две поредни загуби и не можа да обърне съдбата си в най-малко любимото си събитие в календара.

Испанецът се бореше под покрив, не успя да достигне темпото на по-младите си съперници, не успя да ги победи от основната линия или да нанесе удар в ключови моменти. Надал се би с Фриц в първия двубой със загуба от 7-6, 6-1.

Ветеранът остана на ниво в първия сет, след като спаси три точки за пробив. Откривайки брейка с двойна грешка, Тейлър спечели резултата 7-3 с форхенд на челната линия.

Рафаел Надал няма да играе на полуфиналите на ATP.

Американецът направи пробив на два пъти във втория сет и подобри подаването си в седмия гейм, за да спечели първата си победа във финалите на ATP.

Два дни по-късно канадецът Феликс Оже-Алиасиме също отпразнува първата си победа в събитието срещу Надал, побеждавайки испанеца с 6-3, 6-4 за 1 час и 57 минути. Канадецът сервира 15 аса и спаси всичките пет точки за пробив, за да запази натиска от другата страна.

Испанецът не можа да се справи с темпото на съперника, губейки сервис веднъж във всеки сет, за да тласне младия играч към върха. Феликс имаше огромно предимство от 31-16 на печеливш сервис и успя да победи в най-кратките разигравания до четири удара.

Надал игра по-добре в удължените размени, но не успя да обърне съдбата си. Оже-Алиасим направи 29 уинъра и 23 непредизвикани грешки. Рафа не успя да форсира сервис или форхенд и завърши мача с 12 уинъра и 19 непредизвикани грешки.

Феликс спаси две точки за пробив в първия гейм и те останаха последователно с преднина от 3-3. Канадецът предложи още две възможности на испанеца да наруши темпото в седмия гейм, след грешка в топката. Феликс запази спокойствие и им отказа победата с форхенд.

Рафа поведе с 40-0 в осмия мач, преди да претърпи катастрофа! Той пропиля четири точки в мача и имаше шанс за пробив след удар от форхенд на канадеца на финалната линия. Надал загуби сервис след жесток форхенд и Феликс удържа следващия удар 6-3 за 53 минути.

Надал пропиля два мачбола при 1-1 във втория сет и даде почивка на опонента си след масивна грешка от форхенд в мрежата. Рафа го спаси, преди да фаулира топката във втората, за да изостане с 2-1. Оже-Алиасиме направи нова точка за пробив при 3-1, а Надал го отрече поне за да остане в контакт.

Феликс игра срещу точка за пробив в шестия гейм и го спаси с разлика от 4-2 при сервис. Оже-Алиасиме изгради предимство от 5-3 с уинър сервис и сервира, за да спечели десетия гейм. Младият играч излезе на върха с уинър от сервис и отпразнува първата си победа във финалите на ATP.