WorldSBK

Първото състезание в Австралия от Световния шампионат MOTUL FIM Superbike от близо три години беше незабавна класика в състезанието от мокро към сухо от флаг до флаг на пистата Phillip Island Grand Prix на австралийската Grand Ridge Brewery. Джонатан Реа (Kawasaki Racing World SPK) спечели победата, след като беше един от първите състезатели, тъй като условията се подобряваха по време на състезанието от 22 обиколки. Победата на Rhea в състезанието сложи край на неговата победна суша, която назряваше след обиколката на Ещорил през май.

Тактически майсторски клас: От мокро до сухо…

Реа беше един от първите водещи състезатели, които заобикаляха, когато смениха мокри гуми на сликове в 10-та обиколка и заедно с Топрак Разгатлиоглу (Пата Ямаха с Brixx WorldSBK) станаха четвърти в общото състезание, но в стартовата решетка той изпревари ездачите отпред нямат бокс. Победата в състезанието дойде в 15-та обиколка, когато той изпревари Кайл Смит (Team TPR Pedersini Racing) около външната страна на фиба 4; Смит избра да не влиза в бокса по време на състезанието, тъй като заложи на придържането към мокри гуми.

Това беше водеща група от четирима състезатели на мокро с Реа, Разгатлиоглу, пилота Алваро Баутиста (Aruba.it Racing – Ducati) и Алекс Луис (Kawasaki Racing Team WorldSBK). Лоус водеше, когато първите състезатели започнаха да влизат в бокса, но избра да бъде последният състезател от основната група в бокса, което го изпусна на четвърто място, преди да изпревари Баутиста в заключителните етапи за трето място, зад Разгатлиоглу; който спря в същата обиколка като Ria го измести на второ място. Баутиста влезе в бокса в обиколка 11 от 22, само една обиколка зад Реа и Разгатлиоглу, докато Луис влезе в бокса в обиколка 12.

Победата на Rhea му даде първата му победа от 181 дни и 24 състезания, както и го отведе до 118 победи в WorldSBK; Два пъти повече от Карл Фогърти, който се нарежда на второ място в списъка за всички времена. Той също така стана първият състезател с печеливша кариера, продължила повече от 13 години. Разгатли Оглу твърди, че има 81улица модния подиум и 28Десетата от кампанията си за 2022 г., докато Луис има 32Съкращение II завърши на подиума с трето място въпреки загубата на време на спиране в бокса.

Движение нагоре и надолу: Смесени съдби в първите шест

Четвъртото място бе за Андреа Локатели (Pata Yamaha с Brixx WorldSBK), след като той направи нов силен резултат, изпреварвайки италианеца Баутиста в заключителните етапи малко след Лоус. Ходът на Лоус срещу Баутиста дойде в 17-та обиколка, когато той заобиколи външната страна на завой 9, за да се придвижи до позициите на подиума. Резултатите от състезанието обаче означават, че Ducati си е осигурил шампионата на производителите за 2022 г., 18-тиДесетата Време е за тях в WorldSBK. Най-добрият независим състезател в първото състезание отиде при Гарет Герлоф (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) на шесто място, тъй като той влезе в бокса в същата обиколка като Баутиста.

В челната десетка: Драматична надпревара

Аксел Басани (Motocorsa Racing) току-що изпусна върха на Независимите отличия с 1,406 секунди пред Герлоф, докато завърши седми, пред Шави Виерге (Отбор HRC) на осми, който беше на 5,5 секунди зад Басани. Въпреки че завърши на седмо място зад Герлоф, седмото място на Пасани осигури титлата за независими отбори на годината на Motocorsa Racing за 2022 г. Състезателят на BMW Лорис Пас (Bonovo Action BMW) беше девети и гарантира, че и петимата конструктори са в челната десетка, докато те стояха срещу пилота Тецута Нагашима (Team HRC) завърши в челната десетка в първото си състезание на WorldSBK, за да замени контузения Икер Ликона.

Игрите правят разликата: смесете ги в позиции, които плащат точки

Майкъл Рубен Риналди (Aruba.it Racing – Ducati) завърши 11-иДесетата Резултатите му помогнаха на отбора на Aruba.it Racing – Ducati да си осигури отборния шампионат за първи път от 2020 г., изпреварвайки Смит. Въпреки че Смит водеше в края на 14-та обиколка, след като избра да се придържа към мокрите си гуми на постоянно суха писта, той бързо падна надолу, но зае 12-и.Десетата Той спечели първите си точки от WorldSBK, както и най-високите точки за отбора за сезона. Той удържа късна атака от Chaffee Force (Barney Spark Racing Team) на 13-тиДесетата, с Лукас Махиас (Kawasaki Bocchetti Racing) и Хафиз Сиахрен (MIE Racing Honda Team), които завършват позициите за изплащане на точки; Syahrin беше един от първите състезатели, които преминаха към гладки гуми, когато влезе в бокса в 6-та обиколка.

Скот Рединг (BMW Motorrad WorldSBK Team) беше един от последните състезатели, които завършиха и завърши 16-тиДесетата място; На по-малко от секунда зад Syahrin въпреки разликата, когато влезе в бокса. Леандро Меркадо (MIE Racing Honda Team) беше на 17 годиниДесетата С Юджийн Лафърти (Bonovo Action BMW) през ’18Десетата и Оливър Кьониг (Orelac Racing VerdNatura), 19Десетата; Кьониг тичаше на подиума, заедно с Рединг и Смит, когато влезе в бокса в края на 13-та обиколка. Той върна машината си в състезанието, но отново се включи в състезанието и завърши 20-тиДесетата място.

Домакинство: Бележка от състезание 1

Японският състезател Кохта Нозане (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) докара мотора си в бокса в първата обиколка на състезанието, за да се оттегли. Михаел ван дер Марк (BMW Motorrad WorldSBK Team) се отказа в обиколка 21 от 22 след второто си падане в състезанието. Първата му катастрофа дойде в завой 10 в 7-ма обиколка, докато втората му беше в завой 4 в предпоследната обиколка, която го извади от състезанието.

Топ 6 след WorldSBK Race 1, пълни резултати тук:

1 Джонатан Риа (Kawasaki Racing Team WorldSBK)

2. Топрак Разгатлиоглу (Pata Yamaha с Brixx WorldSBK) +6.247s

3. Алекс Лоус (Kawasaki Racing Team WorldSBK) +15.435 сек

4. Андреа Локатели (Bata Yamaha с Brixx WorldSBK) +19,369 сек.

5. Алваро Баутиста (Aruba.it Racing – Ducati) +19,369 сек.

6. Джарет Герлоф (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) +36.235s

Най-бърза обиколка: Алекс Лоус (Kawasaki Racing Team WorldSBK) – 1’31.847 секунди

Никога не пропускайте неделно събитие на Филип Айлънд от 10:30 местно време (GMT+11), като използвате WorldSBK VideoPass!